Tarihimiz

Close

FREE QUOTE TODAY

Fill out the form below and get a free quote today.
  1956

  Hamdi Bozbağ Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin ilk barit rezervini buldu ve Türkiye’de ilk defa barit üretimini gerçekleştirmek üzere Barit Maden LTD şirketini kurdu.

  1960

  Şirketin ilk müşterisi TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) oldu. TAEK bariti radyasyon geçirimsiz bir mineral olmasından dolayı İstanbul, Küçükçekmece’deki Nükleer Araştırma Merkezi tesisindeki nükleer reaktörün inşaatında kullandı.

  1964

  Barit Maden Ltd. Türkiye’nin ilk barit ihracatını gerçekleştirdi.

  1967

  Ticaret Bakanlığı, Türk baritinin uluslararası pazarlarda tanıtılmasındaki ve ülke ihracatının artırılmasındaki katkılarından dolayı Barit Maden Ltd.’yi takdir ve taltif eden bir berat verdi.

  1971

  Bakanlar Kurulu’nca, Barit Maden Ltd. şirketinin unvanında “Türk” kelimesinin kullanılmasına izin verilmesi kararlaştırıldı.

  1972

  Hamdi Bozbağ Sivas’ta Selestit rezervleri keşfetti ve Türkiye’nin ilk Selestit madenini açtı.

  1973

  Barit Maden Türk LTD’nin tüm aktif ve pasifleri Barit Maden Türk A.Ş.’ye devredilerek şirketin yeni tüzel kişiliği Ticaret Sicilinde tescil edildi.

  1974

  Barit Maden Türk A.Ş. Türkiye’nin ilk Selestit ihracatını gerçekleştirdi ve ihracatını Avrupa, Japonya ve Güney Kore’ye yaygınlaştırdı.

  1976

  Barit Maden Türk A.Ş., barit ürününe katma değer yaratmak amacıyla Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde Türkiye’nin ilk barit konsantre ve öğütme tesisini inşa etmeye başladı.

  1978

  Şirket merkezi Ankara’dan İstanbul’a taşındı.

  1979

  Barit Maden Türk A.Ş. Türkiye’nin öğütülmüş barit ihraç eden ilk şirketi oldu. Şirketin API niteliklerindeki ürünü küresel Petrol Sahaları Hizmet Sağlayıcı (OSS) şirketlerde rağbet gördü.

  1980

  Sivas’ın, çekimsel zenginleştirme teknikleri kullanan, ilk konsantre tesisi Selestit maden ocaklarının yakınına kuruldu.

  1992

  Barit Maden Türk A.Ş. baritin boya sanayiinde dolgu malzemesi olarak kullanımına yönelik olarak dünyanın en büyük kapasiteli mikronize barit tesisiyle üretimine başladı.

  1997

  Hamdi Bozbağ, Kayseri’de volkanik menşeli, doğal ve en yüksek saflıkta karbondioksit rezervi keşfetti ve kısa sürede kuyuların oldukça yakınında bir doğal karbondioksit sıvılaştırma tesisi kurdu. Tesis “Bozkar” markası altında kendi tanker filosu ile gazlı içecek şirketlerine sıvı karbondioksit sevkiyatına başladı.

  2000

  Kayseri Karbondioksit Sıvılaştırma Tesisi ISO 9001 kalite sertifikası aldı.

  2002

  Kayseri Karbondioksit Sıvılaştırma Tesisi ISO 22000 gıda güvenliği sertifikası aldı.

  2004

  Kayseri Karbondioksit Sıvılaştırma Tesisi ISO 18001 iş sağlığı ve güvenliği sertifikası aldı.

  2005

  Barit Maden Türk A.Ş., ASCO firması ile işbirliği içinde kurubuz imalatına başladı.

  2007

  Ege ve Marmara bölgelerinde lojistik kolaylıklar sağlanması amacıyla Bursa, Mustafakemalpaşa’da ayrı bir karbondioksit sıvılaştırma tesisi kuruldu.

  2009

  Sondaj çamurunun barit haricindeki bileşenlerinin tedarik ve satışına başlandı.

  2010

  Kayseri Karbondioksit Sıvılaştırma Tesisine Türkiye’nin ilk eşzamanlı analiz ünitesi yerleştirildi.

  2013

  Osmaniye, Bahçe’deki Konsantre ve Öğütme Tesisi ISO 9001 kalite, 14001 çevre ve 18001 iş sağlığı ve güvenliği sertifikalarını aldı.