Kurucumuz

Close

FREE QUOTE TODAY

Fill out the form below and get a free quote today.
  Kurucumuz Hamdi Bozbağ, Atatürk’ün yurtdışı eğitimine gönderdiği ilk talebelerdendi. MTA’nın bursuyla önce Fransa’da, sonra ise A.B.D.’de tahsil görüp Colorado School of Mines’dan Maden ve Jeoloji ana dallarında Yüksek Lisans derecesiyle mezun oldu.

  2. Dünya Harbinin koşullarından dolayı ülkesine hemen dönemediğinden bir süre Dallas, Texas’ta bir Jeofizik şirketinde Petrol Araştırma Mühendisi olarak çalıştı.

  1944 yılında Türkiye’ye döndükten sonra iki yıl MTA’da (Maden Tetkik Arama) çalıştı ve sonrasında İstanbul’da kendi şirketini kurup muhtelif madencilik firmalarına madencilik ve mühendislik konularında danışmanlık yaptı.

  Türkiye’de madencilikte ilkleri gerçekleştirmeyi amaç edinen Hamdi Bozbağ, sırasıyla:

  • Türkiye’de ilk defa barit üretimini gerçekleştirdi.
  • Sivas’ta Selestit (SrSO4, Stronsiyum tuzu) rezervlerini araştırıp keşfetti ve Türkiye’nin ilk ve tek Selestit madenini açıp zenginleştirme tesisiyle birlikte işletmeye aldı .
  • Karbondioksit’i maden kapsamına ilk kez almakla birlikte Türkiye’nin yine ilk doğal karbondioksit sıvılaştırma tesisini kurdu.
  • Mikronize talk, mikronize kalsit, mikronize barit, selestit’in yan ürünü olarak çıkan alçı, kurşun-çinko ve mermer işletmeciliğini de gerçekleştirdi.

  Hizmet aşkıyla Türkiye’ye kattığı bu değerler için 2012’de kaybettiğimiz kıymetli kurucumuz Hamdi Bozbağ’ı saygı ve minnetle anıyoruz.